Jdi na obsah Jdi na menu
 


bylinkové čaje ze zahrádky

    
 
 
Levandulový čaj
     2 lžičky lev.květu přelijeme šálkem horké vody a necháme 5

čaj z levandule má svoji charakteristickou chuť i vůni, pro někoho může být dosti navoněný a výrazně aromatický. Jeho léčivé účinky jsou však nezpochybnitelné, pozitivně působí proti nervové slabosti, bolestem hlavy, stresu, hysteriím, přecitlivělosti, třesu končetin (rukou i nohou), slabějším i středně silným migrénám. Čaj z levandule je také velmi dobrý v boji proti astmatu nebo žaludečním kolikám, pomáhá při nadýmání, při žaludečním kataru, při závratích, dokonce povzbuzuje slinivku břišní k vyšší tvorbě enzymů.
Zázvorový čaj.
na 2–3 čajové lžičky – podle požadované síly chuti. Zázvor přesypeme do litrové konvice či džbánku a zalijeme vařící vodou. Necháme asi 5 minut louhovat a poté přidáme šťávu z poloviny citrónu (když je citrón malý, můžeme i celý), přes sítko scedíme do hrnečků,dle chuti přidáme do mírně vychladlého čaje med. Podporuje srdce a tenké střevo. Má silně zahřívající účinky. Je dobrý na posílení žaludku, při nachlazení, při astmatu. Urychluje cirkulaci krve. Př: 1 lžičku očištěného nastrouhaného čerstvého zázvoru přelijeme 1 litrem vroucí vody. (neměl by se vařit, jinak ztratí většinu léčivých účinků) Při nachlazení můžeme přidat pár zrnek koriandru
Čaj z čerstvé máty
1 lžíci čerstvých řezaných listů a kvetoucích vrcholků zalijeme vařící vodou (150-200ml), přikryjeme a necháme vychladnout, popíjíme přes den 1 - 2 šálky.
Černý bez – květ

Čaj z květu černého bezu se nejvíce pije při chřipce a nachlazení. Říká se že má zklidňující účinky, působí protizánětlivě a podporuje pocení. Také je vhodný při kašli a při senné rýmě.
 
Meduňkový čaj

Nejlepší je z nesušených listů a působí hlavně na nervy, zlepšuje trávení a při chřipce zlepšuje horečnaté stavy. Uklidňuje, ale nezpůsobuje ospalost.Snižuje napěti a příznivě působí proti ospalosti. Zlepšuje trávení, zklidňuje podrážděnou náladu a nervy. Nejlepší a nejsilnější je pokud je čaj uvařený z čerstvých listů meduňky.
 
Čaj z lipového květ
Velice oblíbený uklidňující čaj, který zmírňuje bolesti hlavy a pomáhá při usínání. Lipový čaj také snižuje teploty při nachlazení a chřipce. Napomáhá při usínání.